Co je to PowerBank

Co je to Power Bank?

Power bank je přenosná nabíječka, se kterou můžete nabíjet mobilní telefon, tablet nebo dokonce notebook. Power bank je jednoduše šikovné zařízení, kterým můžete nabíjet svoje přenosná elektrická zařízení bez použití zásuvky, pokud jste třeba zrovna na cestách nebo v přírodě.

 

Jak funguje Power bank?

V powerbankách je jeden nebo více Lithium-ion článků. Tyto Li-ion články fungují téměř stejně jako normální nabíjecí baterie. Můžete čerpat energii v nich uloženou a po vyčerpání stačí powerbanku zase nabít.

   lato_cz

Co a jak můžete s Power bank dobíjet?

Co bude možné nabíjet powerbankou, záleží na jejím typu a velikosti. Nejjednodušeji můžeme powerbanky rozdělit na USB Powerbank (telefony, tablety…) a Powerbank pro notebooky.


1) USB Power Bank (chytré telefony, tablety, GPS…)


S USB Powerbankami můžete nabíjet v podstatě všechny produkty, které se nabíjí připojením pomocí USB. Zapojte kabel pro nabíjení Vašeho chytrého telefonu nebo tabletu do powerbanky a ona začne automaticky nabíjet. U některých modelů Powerbank musíte pro začátek nabíjení ještě stisknout tlačítko na powerbance. Předtím, než budete moci nabíjet svoje zařízení, je ale potřeba aby powerbanka byla dostatečně nabitá. Většina Power Bank je vybavena LED diodami, které indikují zbývající stav energie.


Spousta power bank v balení obsahuje micro USB kabel pro nabíjení samotné powerbanky, ale také pro nabíjení většiny telefonů, tabletů, fotoaparátů…


2) Power Bank pro notebooky

Power Bank pro notebooky je dobíjena pomocí připojení k adaptéru, který bývá většinou součástí balení. S přibalenými koncovkami a kabelem je powerbanka vhodná pro nabíjení většiny standartních notebooků. Před koupí powerbanky doporučujeme důkladně zkontrolovat, případně se zeptat prodejce, zda je powerbanka kompatibilní i s Vaším notebookem.

Jak dlouho můžu s Power Bank nabíjet?

Jak dlouho dokáže Power Bank nabíjet, záleží na kapacitě powerbanky. Kapacita powerbanky je označena v mAh, čím větší je kapacita powerbanky, tím více energie do sebe dokáže pojmout a tím déle vydrží nabíjet Vaše zařízení. Kolikrát můžete telefon, tablet, GPS nebo notebook nabít, záleží také na velikosti baterie ve Vašem zařízení. Fotoaparáty, GPS a mobilní telefony mají docela malé baterie, takže je nabijete ze stejné powerbanky vícekrát, než třeba tablet nebo notebook. Pro přibližný odhad je nejlepší znát kapacitu baterie Vašeho zařízení. Touto kapacitou potom vydělíte kapacitu samotné powerbanky a dostanete přibližný počet nabití vašeho zařízení. Je ale důležité uvědomit si, že to není úplně přesné, protože samotná powerbanka nějakou energii spotřebuje a jako každé jiné baterie i články v powerbance se časem vybíjí.

powerbank

Jak dobíjet Power Bank?

Powerbanku můžete nabíjet například připojením do zásuvky přes adaptér. Většina powerbank používá microUSB napájení s hodnotami 5V 1-2A. Toto jsou stejné parametry, jaké využívá pro nabíjení většina smartphonů, tabletů nebo GPS navigací, takže je možné powerbanku nabíjet USB adaptérem dodaným k těmto zařízením (smartphone, tablet, GPS…) Pokud nemáte takový USB adaptér po ruce, můžete powerbanky také jednoduše nabít připojením do USB portu Vašeho počítače či notebooku. Powerbank pro nabíjení notebooků většinou obsahují v balení svoji vlastní nabíječku, nebo USB adaptér. Solární power bank jsou kromě standartního nabíjení (USB nebo adaptér) vybavené také nabíjením pomocí solárního panelu.


Jak dlouho se powerbank musí nabíjet?

Čas nabíjení samotné power Bank je ovlivněn její velikostí. Menší powerbanky pro mobilní telefony jsou nabité během pár hodin, zatímco powerbanky pro notebooky se můžou nabíjet více jak půl dne. Většina Power Bank je vybavena Led diodami, které indikují stav nabití. Nicméně je moudré nechat powerbanku ještě chvíli nabíjet i poté, co Led Diody ukazují, že je zařízení plně nabité. Nejlepší je, pokud víte, že budete powerbanku následující den potřebovat, dejte ji večer nabíjet a ráno už bude plně připravena.

článek powerbank stone2

Tyto webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Chci vědět více.